Kapadokya Tur (3 Gün)

Kapadokya Tur (3 Gün)

Kapadokya
Açıklama

Kapadokya Güney Turu için uçuşunuz sonrasında yetkili personelimiz tarafından havalimanında karşılanıp tur için Kapadokya bölgesine getirileceksiniz. Türkçe ve İngilizce Konuşan Rehberimiz sizinle birlikte olacaktır.

Tur sabah 09.00 – 09.30 saat aralığında başlayacaktır, bu nedenle uçak bileti alırken uçağınızın iniş saatini ayarlamanız gerekmektedir.

Tur Lokasyonları (3 Günlük Program)

 • Uçhisar Kale Altı
 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Avanos (Çölmek Atölyesi
 • Paşabağı/Zelve
 • Devrent Vadisi
 • Aşk Vadisi
 • Göreme Panorama
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri
 • Ihlara Vadisi
 • Belisırma Köyü
 • Yaprakhisar Panorama Ve Selime Manastırı
 • Güvercin Vadisi Panoraması
 • Mustafapaşa (Eski Yunan Köyü)
 • Keşlik Manastırı
 • Ancient Sobessos Antik Kenti (Roma Mozaikleri)
 • Soğanlı Vadisi

Kuzey Kapadokya Turu

Kuzey Kapadokya Turu Uçhisar Kale altı ile başlar. Uçhisar Kalesi hakkında rehberimiz sizlere bilgi verir ve ardından Uçhisar Kalesi etrafında fotoğraf çekilmek için mola verilir.

Daha sonra gideceğimiz yer olan Göreme Açık Hava Müzesine hareket edilir.

1985 Yılından beri Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesinde kaya kiliseleri, ilk Hristiyanlar tarafından dışardan oyularak şekillendirilen şapelleri, Roma zulmünden kaçanların sığındığı bir Ortodoks Manastırı gezerek göreceksiniz.

Kilise ve şapellerin duvarlarında binlerce yıl önceden kalan freskleri göreceksiniz. Duvarlardaki Freskler günümüze kadar hiçbir zarar görmeden gelmiştir.

Göreme Açık Hava Müzesini gezdikten sonra Aşk Vadisine geçeceğiz. Kapadokya bölgesinin en önemli yerlerinden biri olan aşk vadisi muhteşem yapılarıyla sizde hayranlık bırakacak. Üzerine Şapka konmuş silindir görünümündeki peri bacalarının görüntüsüne hayran kalacaksınız. Aşk sembollerinin büyüleyici yansımalarında fotoğraf çekmek için sabırsızlanacaksınız. Bu oluşumlar ihtişamı, boyutları ve kendine özgü renkleriyle sizi kendisine hayran bırakacağına emin olabilirsiniz.

Bir sonraki durağımız Paşabağı-Zelve olacak. Burada Aziz Simeon adına yapılmış olan şapel ve birçok kaya mekânları bulunur. 3 vadiden oluşan Zelve ören yerinde peribacaları çok fazladır. Hıristiyanların 9. ve 13. yüzyıllarda yerleştikleri önemli bir yerleşim yeri ve dini merkezdir. Geyikli, Balıklı ve Üzümlü kiliseleri vadide bulunan en önemli kiliseleridir ve ikonoklastik dönem öncesine aittir. Ayrıca burada 1952 yılına kadar yerleşmiş birçok yapıya da rastlanmaktadır.

Öğle yemeğini Kapadokya’ya özel yerel bir restaurantta yiyeceğiz ve lezzetli yemekleri tattıktan sonra Avanos ilçesine doğru yola çıkacağız.

Avanos M.Ö 2000’ li yıllarda Hitit Uygarlığında pişmiş toprak ile çanak, çömlek, ve seramik atölyelerine ev sahipliliği yapan sanatının merkezidir. Burada geleneksel çanak çömlek sanatını izleme ve deneyimleme şansına sahip olacaksınız.

Çanak-çömlek yapımında kullanılan killi toprak Avanos’dan geçen ve Türkiye’nin en uzun nehri olan antik zamanda Hallys olarak da bilinen Kızılırmak’dan gelmektedir.

Çanak ve çömlek atölyesi olan bir dükkana gideceğiz. Çanak ve çömlek yapılışını izleyip,sizlerde çanak, çömlek yapımını deneme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bir sonraki durağımız Devrent Vadisi (Hayal Vadisi)’dir.

Hayallerinizi büyüleyecek olan Devrent Vadisi  kaya şekillerinden farklı olarak oluşmuş, bakmaktan keyif alacağınız kayaları ve şekilleri yakından görebileceksiniz.

 

Güney Kapadokya Turu

Güney Kapadokya Turu, Göreme’nin büyüleyici fotoğraflarını çekeceğiniz ve Kapadokya’nın eşsiz manzarasını fotoğraflayacağınız Göreme Panorama’da başlar.

Göreme Panorama’yı gezdikten hemen sonra, Kapadokya’nın ve Türkiye’nin en büyük ve en derin yeraltı şehrini keşfederek, Dünya’nın merkezine doğru ineceğimiz Kaymaklı yeraltı şehrine gideceğiz. Yer altı Şehrinin kapasitesi 20.000 kişiydi.

Yer altı Şehri  85 metre derinliğe sahiptir. Kaymaklı Yeraltı Şehri mutfaklar, depolar, yaşam alanları, şarap mahzenleri, ahırlar, kiliseler, su kuyusu, kaya oyma odaları bulunmaktadır.

Sonra Kapadokya’nın en büyük ve en derin Kanyonu ve aynı zamanda Dünya’nın en büyük ikinci kanyonu olan Ihlara Vadisi’ne devam gideceğiz.

Melendiz Nehri kıyısı boyunca uzanan derin bir Nehir geçididir.

Kapadokya’nın keyifli yürüyüş parkurlarından biri olan  Kanyon 20 km uzunluktadır.

Vadide yürüyüş yaptıktan hemen sonra Belisırma köyüne gideceğiz. Belisırma, Melendiz Nehri üzerinde bulunan küçük bir köydür. Vadinin eteklerinde kurulmuş tarihi bir Yunan köyüdür. Burada yerli yemekler tatmak için öğle yemeği yiyeceğiz.

Daha sonra, Kapadokya’nın en büyük dini yapısı ve muhteşem bir kaya manastırı olan Selime Manastırı’nın güzeliklerini görme imkanınız olacak.

Sonra güzel fotoğraflar çekilmeniz için Güvercin Vadisi panoramasına gideceğiz. Mücevher atölyesini ve mağazasını gezeceğiz.

 

Doğu Kapadokya Turu

Turumuza ilk olarak mimarisiyle meşhur eski bir Yunan köyü olan Mustafapaşa köyüne giderek başlayacağız. Osmanlı İmparatorluğu döneminde eski adı Sinassos (güneş şehri) olan bu köy 20.yüzyılın başlarına kadar Kapadokya’daki en büyük Yunan yerleşim yerlerinden biriydi.

Bölge boyunca , evler süslü oyma taş işçiliği ile meşhur ve dikkat çekicidir. Sonraki durağımız olan Keşlik Manastırı kayadan oyulmuş 3 kilise, yemekhane, uyku ve yaşam alanlarından oluşur.

Manastır, Kapadokya fresklerinin nadir İkonoklastik örneklerinden biri olarak bilinir ve Bizans döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun sonuna kadar kullanılmıştır.

Daha sonra ufak bir Kapadokya köyü olan Taşkınpaşa köyüne geçeceğiz. Taşkınpaşa Medresesini (İlahiyat Okulu) ve klasik Selçuklu tarzında inşa edilmiş olan camiyi göreceğiz ve yapılarını inceleyeceğiz.

Medrese, 14.yüzyıldan kalma bir hanedan olan Karamanlılar tarafından inşa edilmiştir. Taşkınpaşa köyünde yerel lezzetler eşliğinde öğle yemeği yiyeceğiz.

Öğle yemeğinden sonra turumuza Kapadokya’daki tek Geç Roma / Erken Bizans yerleşimi olan Sobessos Antik kenti ile devam edeceğiz.

Bu kent, M.S 4. yüzyıldan kalma bir Roma yerleşimidir. Diğer Roma binalarının yanı sıra, ana cazibe merkezi güzel mozaik döşeme olan 400 m2’lik bir toplantı salonunu göreceğiz.

Kazı alanını gezerek, Kapadokya tarihi hakkında bilmeniz gereken çok şey olduğunu anlayacaksınız. Hıristiyanların Romalı askerlerden saklandıkları bilinmekte fakat Roma yerleşimine dair hiçbir kanıt bulunamamaktadır.

Kazı alanını gezdikten sonra sonra değişik ve dikkat çekici yürüyüş parkurlarına sahip derin bir vadi olan Soğanlı Vadisi’ne ilerleyeceğiz.

Soğanlı, bir zamanlar bölgenin üçüncü büyük manastır merkeziydi. 9. ve 13. yüzyıllar arasında uzanan birçok mağara Kilisesi ve manastırına ev sahipliği yaptı. Soğanlı, köyün sembolü haline gelen dünyaca meşhur bebekleriyle ünlüdür. Öğleden sonra vadide yürüyüş yapacak ve el değmemiş doğanın tadını çıkaracağız.

Müsaitlik Takvimi
Neler Dahil
 • Bakanlık Kokartlı Profesyonel Tur Rehberi
 • Klimalı 6-19 Kişilik Konforlu Araçlar
 • Havaalanı Çift Yönlü Transfer
 • Otelden Alış ve Otele Bırakış
 • Müze - Ören Yerleri Giriş Biletleri
 • Tur Sigortası

Dahil Olmayanlar
 • İç ve Dış Hat Uçuşları
 • Kişisel Harcamalar
 • Yemekler
 • İkram Dışı İçecekler
Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Yap
Değerlendirme Yapın
Puan Verin
€ 780,00
Tarih
 
Kişi
Toplam: € 780,00

Benzer Turlar

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? Bize Bir Mesaj Gönderin
Yükleniyor...