Mavi Tur

Mavi Tur

Kapadokya
Açıklama

Kapadokya Mavi Tur, mimari görünümüyle ünlü eski bir Yunan köyü olan Mustafapaşa köyüne giderek başlayacağız. Osmanlı İmparatorluğu döneminde eski adı Sinassos (güneş şehri) 20.yüzyılın başlarına kadar Kapadokya'daki en büyük Yunan yerleşim yerlerindendi.

Bu bölge, evlerin süslü oyma taş işçiliği ile ün kazanmıştır. Diğer rotamız, kayadan oyulmuş 3 kilise, yemekhane, uyku ve yaşam alanlarından oluşmuş Keşlik Manastırı'dır.

Bu Manastır, Kapadokya fresklerinin nadir İkonoklastik örneklerinden biri olarak bilinir. Bizans döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine kadar kullanılmıştır.

Sonrasında Kapadokya’nın gözde köylerinden olan Taşkınpaşa'ya devam edeceğiz. Burada Taşkınpaşa Medresesini (İlahiyat Okulu) ve klasik Selçuklu tarzında inşa edilmiş eski bir camiyi ziyaret edeceğiz.

Medrese, yaklaşık 250 yıldır Anadolu'nun bu kısmına hakim olan Konya'da 14.yüzyılda hanedan olan Karamanlılar tarafından inşa edilmiştir. Taşkınpaşa köyünde öğle yemeği için duraklayacağız.

Moladan sonra turumuz Kapadokya'daki tek Geç Roma/Erken Bizans yerleşimi olan Sobessos Antik kentinde devam edecek.

Kent, M.S. 4. yüzyıldan kalma bir Roma yerleşimidir. Ana cazibe merkezi olan 400 m2'lik bir toplantı salonunu görebileceğiniz kazı alanını göreceğiz.

Kazı alanını gezerek, Roma kalıntılarını bulacağız ve Kapadokya tarihi hakkında hala bilmediğimiz çoğu bilgiyi öğreneceğiz. Hıristiyanların Romalı askerlerden saklandıkları biliniyor. Ancak burada tam anlamıyla bir Roma yerleşimine dair kanıt görülmemiştir.

Kazı alanını ziyaretimizin ardından başka bir yerde göremeyeceğiniz yürüyüş parkurlarına sahip derin bir vadi olan Soğanlı Vadisi'ne gideceğiz.

Soğanlı Vadisi, bir zamanlar bölgenin üçüncü büyük manastır merkeziydi. Çoğu 9. ve 13. yüzyıllar arasında birçok mağara, Kilisesi ve manastırına ev sahipliği yaptı. Soğanlı, bebekleriyle ünlü olduğu için köyün sembolü haline gelmiştir. Öğleden sonra vadide yürüyüş yaparak, huzur bulacağınız doğanın tadını çıkaracağız.

Turumuza Mazı Yeraltı Şehri ile devam edeceğiz. Yaklaşık 4.000 kişi kapasiteli kapadokya'daki yeraltı şehrini keşfettikten sonra turumuza son vereceğiz.

Bu şehir yaklaşık 20 metre derinliğe sahiptir ve Mazı yeraltı şehri (mutfaklar, depolar, yaşam alanları, şarap mahzenleri, kilise) bir çok oda içerir. Otelinize dönüş yaklaşık 18:00 ile 18:30 arasında olacaktır.

 

Tur Lokasyonları

 • Ortahisar Panoraması
 • Mustafapaşa (Eski Yunan Köyü)
 • Keşlik Manastırı
 • Eski Sobessos Antik Kenti (Roma Mozaikleri)
 • Soğanlı Vadisi
 • Mazı Yeraltı Şehri

Müsaitlik Takvimi
Neler Dahil
 • Bakanlık Kokartlı Profesyonel Tur Rehberi
 • Klimalı 16-19 Kişilik Konforlu Araçlar
 • Otelden Alış ve Otele Bırakış
 • Müze - Ören Yerleri Giriş Biletleri
 • Öğle yemeği

Dahil Olmayanlar
 • Kişisel Harcamalar
 • Yemeklerdeki İçecekler
Bilgilendirme


SSS

Göreme, Uçhisar, Çavuşin, Ortahisar, Ürgüp ve Avanos bölgeleri içerisinde kalıyorsanız otelinizden alınıp, tur sonrası tekrar otelinize bırakılırsınız. Bu hizmet ücrete dahildir. Şayet Nevşehir, Mustafapaşa gibi lokasyona daha uzak bölgelerde kalıyorsanız, ayrıca servis ücreti ödemeniz gerekebilir. Servis ücreti bölgenizden tura katılacak kişi sayısına göre belirlenir veya ücrete dahil edilir. Talep edilmez.

Servis araçlarımız ile saat 09:00 ile 09:30 arasında otellerinizden alınırsınız.

Kapadokya Mavi Tur için ödemeyi sitemizden tüm kredi kartları ile online yapabilir ve rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz sitemizin ödeme panelinde belirtilen kapora miktarını online yapabilir ve rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Kalan tur ücretini şirketimize tur öncesi nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Kapadokya Mavi Tur günlük olarak 16 ve 19 kişilik araçlarla gruplar halinde düzenlenir. Ayrıca 27 ve 46 kişilik araçlarla ise tek gruplar halinde düzenlenir. İstediğiniz kişi sayısında kırmızı tur satın alabilirsiniz. Tur Operatoru turu ve kişi sayısını organize edecektir.

Evet, çocuklarda tura katılabilirler, 0-6 yaş grubu çocuklar ücretsizdir. 6 yaş üstü çocuklar yetişkin statüsünde değerlendirilmektedir.

Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Yap
Değerlendirme Yapın
Puan Verin
€ 40,00
Tarih
 
Kişi
Toplam: € 40,00

Benzer Turlar

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? Bize Bir Mesaj Gönderin
Yükleniyor...